Σεμινάρια Α’ Βοήθειων Βασικής Υποστήριξης Ζωής (BLS)

Οι εκπαιδευτικές δομές του Σωφρονιστικού Καταστήματος Κορυδαλλού Ι σε συνεργασία με τον RTI για την πραγματοποιούν σεμινάρια  Α’ βοηθειών Βασικής Υποστήριξης Ζωής (BLS), σε ομάδες μαθητών 20 ατόμων. Τα σεμινάρια διεξάγονται, στο χώρο του σχολείου. Στο τέλος των σεμιναρίων διεξάγονται εξετάσεις πιστοποίησης.

Η Rescue Training International (RTI) είναι διεθνής εκπαιδευτικός οργανισμός. Παρέχει ποιοτική και πιστοποιημένη εκπαίδευση πρώτων βοηθειών τόσο στο ευρύ κοινό όσο και στους επαγγελματίες υγείας εκδίδοντας διεθνώς αναγνωρισμένα πιστοποιητικά. Τα εκπαιδευτικά προγράμματα πρώτων βοηθειών της RTI είναι σχεδιασμένα ώστε να απευθύνονται σε κάθε ενδιαφερόμενο, ανεξάρτητα από την υφιστάμενη ή μη εμπειρία, στις Α’  βοήθειες.

Για την διεξαγωγή των σεμιναρίων χρησιμοποιούνται 2 προπλάσματα (κούκλες) εφαρμογής ΚΑΡΠΑ και 2 απινιδωτές (AED). Επίσης, οι εκπαιδευτές διανέμουν στους συμμετέχοντες εκπαιδευτικό κιτ (Εγχειρίδιο πρώτων βοηθειών, Προστατευτικό Διάφραγμα Διασωστικών Αναπνοών, Μπρελόκ αναζωογόνησης, Στυλό, Μπλοκ σημειώσεων, Καρτέλα σύνοψης βασικών βημάτων πρώτων βοηθειών, Αυτοκόλλητο σήμα, Παράβολο πιστοποίησης, Πιστοποιητικό εκπαίδευσης).