The Lullaby Project: Δύο Λευκά Φτερά

Σε συνέχεια της περσινής χρονιάς, στις εκπαιδευτικές δομές του Σ.Κ.Κορυδαλλού Ι πραγματοποιήθηκε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα Lullaby Project που διοργάνωσε το El Sistema Greece σε σύμπραξη με το Carnegie Hall της Νέας Υόρκης και το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.

Μαμάδες από την Ουκρανία, μια μητέρα πέντε παιδιών που ήρθε ως πρόσφυγας στην Ελλάδα, μια μητέρα που μεγαλώνει μόνη της την κόρη της, η μητέρα ενός τρανς παιδιού, η μητέρα ενός παιδιού με σύνδρομο down, μια μητέρα που μεγαλώνει το παιδί της αντιμετωπίζοντας παράλληλα τη δική της σοβαρή ασθένεια, μια μαία που έχει προσφέρει την πρώτη αγκαλιά σε χιλιάδες παιδιά αλλά και μπαμπάδες προσωρινά κρατούμενοι στις φυλακές Κορυδαλλού που προσπαθούν να είναι παρόντες για τα παιδιά τους, είναι οι πρωταγωνιστές του φετινού Lullaby Project.

Η συναυλία δόθηκε στις 29/5/2023 στην Εναλλακτική Λυρική Σκηνή του ΚΠΙΣΝ.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν μαθητές του ΔΙΕΚ και του Δημοτικού και του ΣΔΕ.

Ο συνθέτης που συνεργάστηκε με τους κρατούμενους φέτος ήταν ο Φώτης Σιώτας. Το θέμα είναι η γονεϊκή αγάπη και μια ομάδα μαθητών μεγέθους 20 ατόμων είχε συναντήσεις κατά τις μεσημβρινές ώρες με τον συνθέτη.

Παρακολουθήστε όλη την εκδήλωση: The Lullaby Project: Ο τόνος της αγάπης

Ιστορία 1η: Δύο Λευκά Φτερά